Neden İngilizce öğrenemiyoruz?

Neden İngilizce öğrenemiyoruz?

Dil eğitimcilerinin en çok duydukları sorulardan birisidir bu ve tabii soru yanlış olduğu için de doğru düzgün bir cevap çıkmamaktadır ortaya. B

Yabancı bir dilde kelime nasıl öğrenilir?
Yabancı dil öğrenmenin temel prensipleri
Quizlet nasıl çalışılır?

Dil eğitimcilerinin en çok duydukları sorulardan birisidir bu ve tabii soru yanlış olduğu için de doğru düzgün bir cevap çıkmamaktadır ortaya. Bu yazıda, bu sorunun neden yanlış olduğunu anlatılmaktadır.

Öncelikle, bu soru neden yanlış? Bu sorunun yanlış olmasının sebebi sorunun eksik sorulmasından kaynaklanıyor. Yani bu soru aslında iki şekilde sorulabilir:

1) Eğitim hayatımız boyunca karşımıza çıkan her konuyu çok iyi öğrenebiliyoruz ama iş yabancı dil öğrenmeye gelince sıkıntı yaşıyoruz. Neden?

2) Eğitim hayatımız boyunca karşımıza çıkan çoğu konuyu tam olarak öğrenemiyoruz ve yabancı dilde öğrenemediğimiz konular arasında. Neden?

Sıkıntının nerede olduğu anlaşılmıştır herhalde…

Bu konu açılınca, nedense, sürekli Avrupa’da yaşayan insanlar örnek gösterilir. Ülkemize ailecek gelen ve anadili İngilizce olmayan turistlerin ne kadar güzel İngilizce konuştuğu anlatılır sıklıkla. Tabii bu arada hiç kimsenin aklına, bu turistlerin matematik, coğrafya ya da spor eğitimlerini sorgulamak gelmez. İşin özü şu: Öğrenme bir bütündür aslında, öğrenmeyi bilen insan konu farketmeksizin öğrenebilir. Bazı konuları öğrenmek, başka konuları öğrenmekten daha çok hoşuna gidiyorsa ve sevdiği konuda daha çok şey öğrenebilir.

Sorulması gereken soru, neden yabancı dil öğrenemediğimiz değil aslında; neden öğrenemediğimiz. Peki öyleyse, neden yaabancı dil eksikliğimiz bu kadar göze batıyor? Sebebi şu: yabancı dil bilmeyen bir meslek sahibi, kazanması gerekenden çok daha az para kazanıyor.

İngilizce bilmeyen bir avukatın faaliyetleri sadece yuriçiyle sınırlı kalırken, iyi derecede İngilizce bilen bir Avukat, uluslararası hukuk bilgisini de geliştirerek normal bir avukatın kazandığından katlarca fazlasını kazanabilmektedir; ya da bir doktor, eğer yaygın bir yabancı dile hakimse, kendisine sunulan imkanlar artmaktadır.

Bu durum, hemen her meslek grubu için geçerlidir. İşte durum böyle olunca, yabancı dil bilmemek maddi anlamda çok geride kalmak anlamına geliyor ve bu da sıkıntılara sebep oluyor. Bu yüzden kimseyi, “coğrafya bilgimiz neden bu kadar kötü”, “futboldan başka spor dallarının kurallarını neden bilmiyoruz” ya da “gıdaların içinde bulunan kimyasallar hakında neden en ufak bilgimiz yok” gibi konuları tartışırken görmüyoruz, çünkü bunlar insanlar için maddi kayba sebep olmuyor.

Özetle, “millet olarak yabancı dil bilgimiz çok zayıf” yalış bir yaklaşımdır, bunun yerine öğrenme ve öğretmeyle ilgili çok daha büyük sıkıntılarımızın olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yoksa, bu sorunun çözülmesinin kolay yolu yoktur.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0