Quizlet nasıl çalışılır?

Quizlet nasıl çalışılır?

Temel olarak Quizlet, herhangi bir konuda listelenmiş bilgileri tekrar etmek için hazırlanmış ücretsiz bir web sitesidir. Flashcards, Learn, Spell ve

Yabancı bir dilde kelime nasıl öğrenilir?
Yabancı dil öğrenmenin temel prensipleri
BBC ile Twitter’da İngilizce öğren…

Temel olarak Quizlet, herhangi bir konuda listelenmiş bilgileri tekrar etmek için hazırlanmış ücretsiz bir web sitesidir. Flashcards, Learn, Spell ve Test olmak üzere toplam dört ana modülden oluşur. Ayrıca iki tane oyun ve bir de live çalışma modülü vardır.

Dilerseniz ilk önce aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Quizlet’i kullanabilmeniz için öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. İsterseniz Facebook ya da Google kişisel hesabınızla da sisteme giriş yapabilirsiniz.

Flashcards: Bu modül, temel öğrenme kartları mantığıyla hazırlanmıştır. Bu metotla kelime öğrenirken, öğrenmek istediğiniz hedef kelime kartın ön yüzüne, kelimeyle ilgili açıklamalar da arka yüzüne yazılır. Bu şekilde, öğrenmek istediğiniz hedef kelimeleri içeren bir kart destesi oluşturulur. Çalışma aşmasında, kartlara tek tek göz atılır; bazen önce kelimeye sonra açıklamalara, bazen de önce açıklamalara daha sonra da hedef kelimeye bakılır. Anlamından emin olunan kelime kartı desteden ayrılır.

Kelime kartının sağ üst köşesindeki yıldızı işaretlediğinizde, tekrar çalışmak istediğinizde sadece yıldız işaretli kelimeleri çalışmayı tercih edebilirsiniz. Genelde akılda kalmayan, öğrenmekte zorlanılan kelimeler için kullanılır. İşaretlenen kelimeler diğer modüllerde de işaretli olarak görünür.

Learn: Bu modülde, hedef kelimenin açıklaması verilir ve kelimeyi alttaki boşluğa yazmanız istenir.

Kelime kartının sağ üstköşesindeki “Don’t know” seçeneği işaretlenirse, doğru cevap ekranda belirir ve bu cevabı verilen boşluğa yazmanız gerekir. Yanlış yazılan kelimeler doğru yazılana kadar tekrar tekrar kullanıcının karşısına çıkar.

Spell: Bu modülde, hemen altında açıklaması ve resmi verilen hedef kelime sesli olarak okunur ve duyduğunuz kelimeyi verilen boşluğa yazmanız istenir.

Test: Bu modülde, yazma, eşleştirme, çoktan seçme ve doğru yanlış testleri vardır. Hangi tür test ya da testleri yapmak istediğinize ilgili seçenekleri işaretleyerek karar verirsiniz ve “Create new test” butonuna basarak testi oluşturulur.

Her öğrencinin kendisine göre bir çalışma düzeni olabilir fakat öğrenmede “kolaydan zora doğru” prensibine göre, aşağıdaki çalışma sırası izlenmelidir.

1. Adım: Flashcards

2. Adım: Test

3. Adım: Spell

4. Adım: Learn

5. Adım: Uzlaşı: Bu adımlar tamamlandıktan sonra, ilgili setteki kelimelerden oluşan cümlelerin önce anlam sonra da yapı olarak incelenmesi gerekir.

6. Adım: Kelime Aktivitesi: Hedef kelimelerle ilgili bu son adımda ise bu kelimelerden bir kısmı seçilir herhangi bir cümlede karşılaşıldığında hatırlanıp hatırlanmadığı test edilir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0